Jak jsem přišla o parfém aneb “Parfum” ve složení nechceš

Miluji parfémy a vše voňavé. Můj oblíbený flakon už však slouží pouze jako ozdoba na poličce.
Pokud tě zajímá, jaké chemikálie obsahují komerční parfémy a chceš znát přírodní možnosti, jak krásně vonět a ušetřit spoustu peněz, tak je to blogpost právě pro tebe.


anestforallseansons_comKdyž jsem narazila na studii organizace Enviromental Working Group (EWG) populárních parfémů, ve které se zrovna ten můj objevil mezi těmi nejvíce toxickými, tak jsem myslím s trochou nadsázky prodělala několik fází – zhnusení, popření, smutek a nakonec smíření s tím, že ho přestanu používat. Milovala jsem ten pocit, když známí ucítili mou vůni a prohodili “ten tvůj parfém, to jsi prostě ty”. Nevím jestli jsem to tedy stále já, ale rozhodně mám ze sebe lepší pocit, mám v sobě o pár chemikálií méně a vím, že krásně vonět můžu i díky přírodním esencím. 

mommypotamus

Vůně = parabeny a ftaláty

Vůně možná rozproudí naše smysly, ucítíme exotiku vzdálených ostrovů a mořského příboje, ale také může způsobit nepříjemné fyzické reakce jako ekzém, hormonální nerovnováhu, alergie, závratě nebo bolesti hlavy a některé ovlivňují dokonce i produkci spermií. To způsobují obvykle ftaláty, parabeny, umělé pižmo a jiné karcinogenní látky, které se skrývají ve složení. Pokud je jednou z vašich oblíbených vůni například Chanel, Giorgio Armani, Bath & Body Works, Old Spice, Calvin Klein (a další), tak mohou podle testů EWG obsahovat některé z 38 chemických látek, které ve složení nenajdete.
A proč to na etiketě nedohledáme? Protože jsou výrobci chráněni obchodním tajemstvím a mohou všechny tyto nebezpečné chemikálie skrýt ve složení pod slovíčko “PARFUM”. Brrrrr… Smutné je, že přírodních esencí se v parfému skrývá pouze opravdu malé množství a nebo žádné.

Krátký slovník běžných nebezpečných látek v parfémech
Parabeny – jsou syntetické konzervanty, které ovlivňují produkci hormonů, způsobují rakovinu prsu, jsou toxické pro nervový a imunitní systém a dráždí pokožku
Ftaláty – další konzervanty, které jsou karcinogenní. Endokrinní disruptory, mohou ovlivnit počet spermií, předčasný vývoj prsou a způsobují vrozené vady. Mohou také zasáhnout játra, ledviny a plíce.
Syntetická pižma – spojováno s hormonálními poruchami. Jde o perzistentní chemické látky, jak se jednou dostane do životního prostředí, zůstane tam už napořád. Kontaminace těmito látkami byla zjištěna všude, hromadí se v mateřském mléce při kojení, v tělesném tuku, pupečníku.

Tak a přejdeme k zábavnější části, tedy výrobě vlastní vůně z přírodních esenciálních olejů. Můžete si vybrat ze dvou variant výroby vlastního parfému, plus Péti triky, jak krásně vonět. Najít ideální kombinaci esenciálních olejů zabere trochu času, ale stojí to zato.

 

RECEPTY NA VÝROBU PŘÍRODNÍHO PARFÉMU


Tuhý parfém

Tuhý parfém je ideální do kabelky. Vyber si obal, který ti na parfém vyhovuje. Můžeš použít klasickou tyčinku jako na balzám, kelímek a nebo třeba otevírací medajlonek na krk .)

K výrobě potřebuješ:
1 polévková lžíce oleje, ideální je jojobový (ideální pro jeho stálost a zachovává vůni) nebo všestranný mandlový olej
2 čajové lžičky strouhané včelího vosku nebo pro alergiky a vegany kandelilového vosku
cca 55 kapek esenciálních olejů
obal na parfém
Množství: cca 45ml

Postup:
Vyber si svůj oblíbený esenciální olej a nebo jejich kombinaci. Ve vodní lázni rozehřej vosk. Až se vosk rozpustí, přidej odměřený olej. Nakonec přidej cca 45 kapek oblíbeného esenciálního oleje nebo jejich směsí. Já jsem zvolila kombinaci citronové trávy a mandarinky. Osvědčená kombinace sladší vůně je například geránium s levandulí. Levandule a citron je květinová a zároveň svěží vůně. Jestli chceš vyzkoušet orientální kombinaci santálového dřeva, vanilky, grepu a bergamotu, tak se můžeš inspirovat na tomto blogu.

Roll-on parfém s olejovým základem

Roll-on je ještě jednodušší na přípravu, takže není se čeho bát.

K výrobě potřebuješ: (objem záleží na velikosti lahvičky)
2 polévkové lžíce jojobového nebo mandlového oleje
40 – 45 kapek esenciálního oleje

roll-on obal

Množství: cca 30ml

Postup:
Prostě to smíchej dohromady a je to! Opět záleží na preferovaných vůních, moje maminka miluje například ylang-ylang s bergamotem.


Skladování, ředění a jiné rady

Při míchání parfému postupuj pomalu. Začni s několika kapkami esenciálního oleje, vůně se bude vyvíjet, zrát a postupně pojit s nosným olejem (jojobovým, mandlovým). Ideální je několik hodin počkat, očichat a pokračovat s alchymii až do bodu, kdy budeš s parfémem spokojena. Je užitečné psát si poměry do poznámkového bloku pro příště. Nejlepší obal je skleněná lahvička tmavě zbarvená s pevným uzávěrem, aby ti vůně nevyčichla. Abys nepřekročila bezpečnou koncentraci esenciálních olejů, tak se drž maximálně 10% hranice obsahu výsledného parfému (tzn. 15ml parfému snese maximálně 40 kapek esenciálního oleje).


 

Ingredience si můžeš nakoupit online na Ekokoze nebo osobně v našem obchůdku ve Veverkově 10 (na váhu do vlastního obalu nebo si u nás koupíš skleněné lahvičky nebo zavařovačky, protože nepodporujeme plýtvání jednorázovými plastovými obaly).


motherearthliving_com

Péti jednoduché triky 

Ještě přidám slibované Péti jednoduché triky, jak se vonět jenom s použitím oblíbeného esenciálního oleje.

#1 Nanes kapku oblíbeného esenciálního oleje (levandulový) přímo na oblečení (např. do švu trička v místě podpaždí), tak se vůně postupně uvolní (doporučuji na tmavé materiály, aby ti nezůstal na oblečení mastný flíček, ale já mastné fleky na oblečení nemám).

#2 Nejbezpečnější experimenty jsou s levandulovým esenciálním olejem. Jako jediný se hodí i neředěný přímo na kůži. Jinak není vhodné aplikovat esenciální oleje přímo na kůži. Citronovou trávu nebo jiné agresivnější citrusové esenciální oleje opravdu nedoporučuji, místo vůně ti může vyrašit vyrážka.

#3 Ihned po koupeli smíchej v dlaních svůj oblíbený olej (mandlový, kokosový, hroznový, jak je libo) s pár kapkami esenciálního oleje, rozetři po celém těle a budeš mít nejen hydratovanou kůži, ale budeš i krásně přirozeně vonět.

 


terce se libi 3_maly

napsala pro vás Terka Máčelová

Zdroje
Přírodní kosmetika Jak na to, Shannon Buck, Metafora, 2014
Ve rtěnce je olovo, Gillian Deacon, Ikar, 2011
studie organizace Enviromental Working Group

Foto
blog anestforallseansons.com(1)
blog mommypotamus.com (2)
blog craftsUnleashed.com (3)
barcelonalernativa.es (4)
blog motherearthliving.com (5)
2W ATELIER (6)


Svrchním, středním a spodním tónům parfému, sofistikovanějším kombinacím vůní se budeme více věnovat v některém z dalších příspěvků, nezoufej, že ses nedozvěděla dnes všechno.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>