Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Aromaterapie s Petrou
Aromaterapie je druh terapie, ke které se využívají účinky éterických olejů, absolutů, extraktů CO2 a hydrolátů na živý organismus. Za sebe aromaterapii vnímám jako výborný prostředek pro řešení akutních obtíží a na ovlivnění psychiky. U chronických obtíží může aromaterapie pomoci jako podpůrná terapie.
Nejdříve vysvětlení pojmů:
Éterický olej
Synonymem je i název esenciální olej. Méně často ho můžete najít pod označením silice nebo aromatický olej (tady pozor na syntetiku). V literatuře nebo článcích o aromaterapii bývá skryt i pod zkratkou EO. Éterické oleje se získávají parovodní destilací siličnatých rostlin, u citrusů je získáván také lisováním oplodí (tj. kůra).
Pokud je pro vás aromaterapie pole neprobádané, při nákupu prohlédněte lahvičku s EO, jaké informace jsou na ní uvedeny. Vyhněte se extrémně levným produktům (lahvička 5 – 10 ml za cenu přibližně do 100 Kč) protože v lahvičkách nenajdete přírodní olej, ale syntetiku. A syntetické oleje se v aromaterapii nepoužívají
Éterický olej musí mít na lahvičce následující údaje:
Hydrolát
Produkt, který vzniká společně s éterickým olejem při parovodní destilaci rostlin. Synonymem hydrolátu je hydrosol. Hydroláty z květů můžete najít také pod názvem květová voda. Přestože existují hydrosoly, u kterých je nutné hlídat kontraindikace, ve srovnání s éterickými oleji jsou hydroláty jemné a jejich použití je bezpečné i u miminek, těhotných žen nebo chronicky nemocných osob.
Absolue
Některé rostliny, hlavně květy (např. jasmín, tuberóza), nemají dostatečnou výnosnost z destilace nebo jsou pro destilaci velmi křehké, a proto se pro uvolnění vonného materiálu používá extrakce organickými rozpouštědly. Je to proces, který má několik kroků a výsledný produkt se nazývá absolue. Rozdíl mezi éterickým olejem získaným destilací a absoluí získanou extrakcí rozpouštědly je patrný na ceně → např. cena růže OTTO (získaní destilací) za 1 ml začíná přibližně na 1.200 Kč a cena za 1 ml růže absolue začíná cca na 400 Kč. Rozdíl poznáte i ve vůni. Někteří aromaterapeuté ovšem absolue k terapii nepoužívají, protože tyto produkty mohou obsahovat rezidua rozpouštědel.
CO2 extrakty
Stlačený oxid uhličitý se stává super-rozpouštědlem, které z rostlinného materiálu vyextrahuje nejen silice, ale i další látky jako jsou rostlinné vosky, pigmenty a další. Složení CO2 extraktu je tedy odlišné od složení destilovaného éterického oleje, i jejich vůně může být jiná, než je vůně éterického oleje ze stejné rostliny. Pro použití se musí rozpustit v rostlinném oleji. Jejich využití je spíše v potravinářském a parfemářském průmyslu.
Charakteristika éterických olejů
1. EO nejsou rozpustné ve vodě
Éterické oleje nejsou mísitelné s vodou, jsou ve vodě nerozpustné. Takže když je nakapeme např. do vany, udělá se na hladině film, který při koupání ulpí na pokožce a v tu chvíli je na kůži 100% olej. Může dojít k podráždění, popálení nebo vzniku alergické reakce. Toto platí i při nakapání oleje do sklenice s vodou. Pokud tuto směs vypijeme, olej ulpí na sliznici v ústech, jícnu a žaludku a může podráždit.
2. EO jsou silně koncentrované
Éterický olej je silně koncentrovaná směs chemických látek. Sice přírodního původu, ale s obrovskou silou a účinné jsou již v nízké koncentraci. Množství oleje v lahvičce odpovídá několika desítkám až stovkám kilogramů čerstvé rostliny. Ráda na kurzech pokládám otázku, zda přítomní účastníci znají termín „farmakon“. Slovo pochází z řečtiny a znamená lék i jed. Tedy lék jako jed a jed jako lék. Záleží na dávkování. A u éterických olejů přesně toto platí, že se musí ředit do nosiče a je nutné dodržovat doporučené koncentrace. Ty se budou lišit jak pro různé věkové skupiny (kojenci/ děti/ dospělí), tak pro různé zdravotní stavy.
Je pouze málo éterických olejů, které nemají kontraindikaci nebo nějaké bezpečnostní upozornění. Proto si vždy určíme, jaké oleje chceme použít, na koho je chceme použít a proč. A zkontrolujeme si, zda jsou konkrétní oleje v dané koncentraci bezpečné pro použití na ošetřované osobě.
1 ml éterického oleje obsahuje přibližně 25 – 30 kapek (gtt). Záleží na hustotě oleje.
Níže je v tabulce uveden přepočet kapek (gtt) éterického oleje do nosiče (např. rostlinný olej pro masáž).
3. EO jsou velmi voňavé
Je několik způsobů, jak používat éterické oleje. Pracuji systémem, co voní, to pomáhá. Když tedy použijeme éterické oleje pro terapii, můžeme předvybrat oleje podle účinků a pak použijeme oleje, které jsou ošetřované osobě vůní příjemné.
4. EO jsou těkavé
Těkavosti neboli rychlosti vyprchávání některých složek oleje do prostoru se využívá při míchání parfémů. Oleje můžeme podle vůně a složení rozdělit do skupin, které tvoří hlavu, srdce nebo základ. Některé oleje mají „lehčí“ složení, jejich těkavost je vysoká, jiné oleje mají „těžší“ složení a do prostoru se uvolňují delší čas. Bez ohledu na těkavost je důležité, aby byla lahvička s olejem vždy dobře uzavřena.
Základ domácí lékárničky: Levandulový éterický olej
Aby tento článek nebyl jen suše teoretický, mám tu pro vás nakonec tip pro zdraví. Můžeme si z éterických olejů vytvořit jakousi domácí lékárničku, ve které budou oleje, které často využijeme pro sebe nebo své blízké, abychom pořešili běžné bolístky nebo nemoci.
Olej, který by neměl chybět v žádné domácí lékárničce je Levandule pravá (synonymum lékařská nebo úzkolistá). Je to jediný éterický olej, který se může lokálně (na malé plochy) aplikovat bez nosiče (rostlinného oleje). Je velmi hojivá a regenerační, působí proti bolesti, zklidňuje. Toho využijeme pro ošetření drobných zranění jako jsou:
Dále ji můžeme využít jako repelentní prostředek při návštěvě lesa (kápnu pár kapek do dlaní a rozetřu po botách a nohavicích). Je silně zklidňující, proto je vhodná pro masáž nebo koupel po náročném dni. Levandule je účinná nejen fyzicky, ale působí i na psychiku. Její účinky jsou protistresové, p
Pomůže při úzkostech, při strachu nebo při obtížích se spaním.
Zdroje:
BOSSON, Lydia. Hydrolaterapie. Léčba hydroláty. Praha: One Woman Press, 2019. 313 s. ISBN 978-80-86356-60-0.
NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. 299 s. ISBN 978-80-86356-49-5.
SVOBODOVÁ BROOKER, Kateřina. Biochemie silic I., II., III.(přednášky a skripta). Praha: Institut aromaterapie, 2012 – 2017.