Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Bylinky s Blankou: Podběl lékařský
Podběl lékařský je skromná bylina, která obtížně konkuruje ostatním plevelům. Nejdřív vystrkuje samotné květy, aby je včely mohly začít opylovat a my, nedočkaví milovníci všeho přírodního, sbírat. Na listy má tak dost času, objevují se až po dvou měsících, ale i ty jsou léčivé.
Najdeme ho na vlhkých místech, u vody, na loukách, na okrajích cest, rumištích, v nížinách i na horách.
Asi nemusím říkat, že sbírat bylinky je vždy nejlepší v panenské přírodě. Někde u dálnice to nebude značka ideál.
Ne úplně dobrovolný a oblíbený lock-down, který již delší dobu zažíváme, nám může pro sběr podbělu přijít vhod.
Na horách se čerstvě kvetoucí rostlinka vyskytuje i v pozdějších měsících a při letošní dlouhé zimě nejspíš i v květnu, a tak máme příležitost nasbírat tu nejčistší verzi podbělu. Třeba vás to přiměje k delšímu výletu a pobytu v krásné přírodě, což všichni potřebujeme jako sůl.
A v čem je pro nás podběl lékařský v kosmetice přínosem?
Je to vytrvalá léčivka s protizánětlivými účinky. Z toho důvodu ji lze uplatnit i jako ideální bylinu při nerovnováze vlasové pokožky. S tím souvisejí problémy jako jsou mastné vlasy nebo naopak suché vlasy, lupy ale i vypadávání vlasů. Úžasně nám poslouží také jako pleťová maska.
Recept na vlasovou masku z podbělu lékařského
Než se vrhneme na samotný recept, mám pro vás pár rad, jak vlasovou masku vlastně používat. Zásadně ji aplikujeme na vlhké vlasy před mytím vlasů. V teplé vodní lázni masku rozpustíme do tekutého stavu, zvlášť pokud jsme použily olej kokosový a maska je ztuhlá. Ještě teplou masku vmasírujeme do vlasové pokožky. Necháme působit – nejlépe 1-2 hodiny, ale bude mít pozitivní účinek i po půl hodince. Nestresujme se a nechejme ji působit tak dlouho, jak momentálně můžeme. Vlasy si poté umyjeme přírodním šamponem a nejspíš ještě jednou šamponování zopakujeme. Nemějte obavy, olej se vymyje a ani mastné vlasy nejsou kvůli masce mastnější.
100 g rostlinného oleje (kokosový, jojobový, avokádový, arganový)
3 hrsti čerstvých nebo sušených květů a listů (množství dáváme vždy takové, aby bylinná směs byla v oleji celá ponořená)
obal na hotový olej (zavařovačka, lékovka, lahvička s pumpičkou…)
Co budete potřebovat
Malý hrnec a zavařovačku nebo (na bylinky ideálně skleněnou) misku na vytvoření vodní lázně (misku pořídíte v domácích potřebách)
Lžičku, stěrku a utěrku
Nádobí, které budete používat by mělo být čisté a hlavně suché
Postup
Připravte si vodní lázeň: do hrnce nalijte trochu vody a dejte ji ohřívat.
Až se voda začne vařit, ztlumte ji na minimum a položte do hrnce zavařovačku nebo misku.
Do zavařovačky nebo misky dejte zahřívat rostlinný olej podle vašeho výběru.
Do rozpuštěného oleje nasypeme cca 3 hrsti čerstvých nebo sušených květů a listů.
Množství dáváme vždy takové, aby bylinná směs byla v oleji celá ponořená.
Udržujeme při dané teplotě cca 1/2 hodiny.
Postupně jemně dohříváme a občas promícháme.
Můžeme ho nechat i déle na topení nebo nad kamny a udržovat teplotu.
Poté hrnec odstavíme a necháme do druhého dne při pokojové teplotě.
Druhý den opět ve vodní lázní krátce zahřejeme a scedíme přes jemné síto nebo plátýnko, aby nám v oleji nezůstaly kousíčky bylin. Ty by, obzvláště čerstvé, pak mohly mít neblahý vliv na trvanlivost masky. Trvanlivost jednoduše určíme podle data spotřeby vašeho rostlinného oleje.
Zavařovačku nebo misku vyjměte z vodní lázně a otřete utěrkou všechnu vodu na spodu zavařovačky nebo misky.
Pak už jen nalijeme do finálního obalu (zavařovačka, lahvička, pumpička) a můžeme opakovaně používat.
Mazané tipy na naše oblíbené vlasové oleje
Arganový olej
Vlasy vyživuje a regeneruje, zlepšuje jejich elasticitu, chrání je při nadměrném vystavování teplu
Avokádový olej
Zajišťuje hydrataci pokožky hlavy, pomáhá růstu vlasů a vlasy celkově posiluje
Hroznový olej
Posiluje vlasy, hydratuje a čistí pokožku hlavy, která je díky němu bez nečistot a bez lupů
Jojobový olej
Pomáhá hydratovat pokožku a posiluje vlasové folikuly, má antifungální vlastnosti, čistí pokožku od odumřelé kůže a nečistot
Kokosový olej
Tento olej má antibakteriální účinky, pokožka hlavy je díky němu chráněna před infekcemi, které mohou být příčinou vzniku lupů. Dodává vlasům lesk a posiluje je
Konopný olej
Dodává vlasům lesk a objem a zlepšuje jejich pružnost, takže se lépe rozčesávají
Olivový olej
Vlasům dodává důležité živiny, posiluje je a dodává vlasům lesk
Recept na pleťovou masku z podbělu lékařského
Listy a také květy léčí problematickou pleť díky antiseptiku, které obsahují. Třísloviny pleť stáhnou a sliz ochraňuje pokožku před záněty. Tato maska je proto perfektní pro mastnou a aknózní pleť. Pokožce však pomůže i při ekzémech a jiných kožních potížích.
Z podbělu si snadno připravíme blahodárnou pleťovou masku.
Stačí nám malá hrst čerstvě natrhaných listů a květů, které pořádně rozmačkáme a vytvoříme si kašičku.
Můžeme do ní přidat pár kapek oleje, který máme rády. Třeba pupalkový na problematickou pleť nebo již osvědčenou klasiku (na všechny typy pleti) arganový, či skvělý hypoalergenní jojobový olej. Cokoliv vyhovuje a dělá dobře vaší pleti.
Kašičkou si natřeme obličej a necháme působit 15 až 20 minut, následně opláchneme vodou. A protože naše chlórovaná voda není to nejlepší, co pleti dáváme, ráda ji na závěr ještě ošetřím květovou vodou – hydrolátem. Můj favorit je, stále již několik let, jasmínový hydrolát.
Lékařské využití ve zkratce
Podběl obsahuje především mnoho slizů, ale také třísloviny, hořčiny, organické kyseliny a minerální látky. Listy dokonce obsahují zinek a draslík. Sliz se podílí na ochraně a čištění sliznic, především v průduškách. Využívá se tak při onemocnění dýchacích cest, při zanícení sliznice, tlumí dráždivý, ale i chronický kašel a významně usnadňuje vykašlávání hlenu. V podstatě se jedná o přírodní dezinfekci s protizánětlivými účinky. Má také mírně močopudné a antiseptické vlastnosti. Podbělový list má své využití i při léčbě astmatu a svůj užitek našla tato bylina také při boji s cukrovkou. Listy podbělu lze použít i zevně především k suchým zábalům. Působí protirevmaticky a proti bolestem kloubů, na záněty žil a otoky nohou.
Květ je v čajových směsích nejen okrasou, ale i znakem kvality. Žlutá kvítka ve směsích snadno poznáte. Pokud jsou ovšem hnědá, byla špatně nasušená, zřejmě v tlusté vrstvě a příliš pomalu, což dává šanci enzymům a plísním a pro nás to znamená stop. Takový podběl nechceme používat. Nejen z tohoto důvodu vždycky upřednostňuji vlastní sběr před koupí v obchodě.
Způsobů užití je celá řada. Můžeme z byliny dělat čaj, čerstvou šťávu nebo sirup, ale také jej inhalovat, přidávat do koupele na nohy nebo používat jako obklad na rány.
Jako snad téměř každou rostlinku i podběl můžeme v malém množství přidávat do jídla. Zkuste ho nasekat společně s dalšími jarními léčivkami do bramboračky a posunete své kulinářství minimálně o level výš. Teď nám už roste kopřiva, ale i popenec, kozlíček, bršlice, šťavel, tak se toho nebojme a experimentujme. Jsou to všechno našemu zdraví prospěšné bylinky, a ještě vypadají krásně.