Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Recept na zinkovou mast
Zinková mast je nepostradatelné mazání pro každou maminku, atopika i osobu s akné. Její základní vlastnost je hojení a zklidňování zánětlivých procesů. Zinkovka je báječná na opruzeniny miminka, ale i jako prevence. Hojí a zároveň vyživuje atopickou pokožku, odřeniny a pomáhá i při již vzniklém oparu či akné.
Vydrží klidně rok i víc, podle trvanlivosti nejkratší použité ingredience, mastičku nemusíme nijak konzervovat, ani ji nemusíte skladovat v lednici.
Recept na zinkovou mast 50 ml
25 gramů měkkého rostlinného másla dle vašeho výběru: kokum, mangové nebo bambucké máslo (více o dezodorovaném nebo nerafinovaném másle se dozvíte v Mazaných tipech níže)
10 g mandlového nebo jojobového oleje (můžete použít i jakýkoliv jiný rostlinný olej, který vám vyhovuje, olivový, slunečnicový, konopný, pupalkový …)
1 g včelího vosku (nebo veganského kandelilového vosku)
10 gramů oxidu zinečnatého
1x 50 ml obal na krém, my jsme si oblíbily hliníkové kulaté obaly 50 ml, které jsou lehké, nebo skleněné hnědé, ale můžete použít samozřejmě i zavařovačku
Navíc můžete přidat:
5 kapek esenciálního oleje: tea tree na zklidnění akné, levandule na hojení pokožky (esenciální oleje vůbec nepoužíváme na děti do 1 roka) + špejli na zamíchání
Co budete potřebovat
Malý hrnec a malou nerezovou misku na vodní lázeň (nebo pořídíte v domácích potřebách)
Lžičku, stěrku a utěrku
Nádobí, které budete používat by mělo být čisté a hlavně suché, můžete i vydezinfikovat vysokoprocentním lihem a otřít ubrouskem
Postup
Připravte si vodní lázeň: do hrnce nalijte trochu vody a dejte ji ohřívat.
Až se voda začne vařit, ztlumte ji na minimum a položte do hrnce misku.
Do misky dejte tavit vosk a rostlinné máslo dle vašeho výběru.
Až budou ingredience roztavené, sundejte misku z vodní lázně, otřete utěrkou spodek misky od vysrážené vody a přidejte rostlinný olej, ten se již nemusí zahřívat.
Do tekuté směsi vmíchejte oxid zinečnatý a pokud jste se rozhodli používat esenciální olej, nakapejte 5 kapek.
Přelijte směs do připraveného obalu. Nadále pečlivě promíchávejte, třeba špejlí, krém v obalu, dokud nezačne chladnout. Mícháme a mícháme, aby nám oxid zinečnatý neklesnul na dno nádobky a poté dáme alespoň na 15 minut do ledničky.
A domácí zinkovka je hotová.
Konzistence
Konzistenci zinkové masti můžete upravovat dle potřeby, více včelího vosku vytvoří tužší mastičku. Na horký ekzém s pupínky nahradíme část gramáže olejů nebo másel větším množstvím oxidu zinečnatého.
Mazané tipy
A co na mokvající ekzém?
Na mokvající ekzém není ideální dávat mastné krémy. Právě naopak ho účinně vysušíte oxidem zinečnatým, který smícháte pouze s převařenou nebo destilovanou vodou. Stačí si připravit cca 10 ml vody a přisypávat oxid zinečnatý, dokud nebude tvořit na pokožce povlak, který zaschne.
Měsíčkový olej
Macerát z měsíčku lékařského velmi účinně hojí kožní problémy, můžete jej použít místo rostlinného oleje do vašeho receptu na zinkovou mastičku
Rostlinná másla
Máslo bambucké dezodorované, je to nejčastěji používané máslo v kosmetice.
Je dostupné v rafinované variantě (dezodorované = zbavené vůně), což je zrovna do tělových krémů velmi oblíbené.
Bambucké máslo nerafinované má přirozenou vůni, která mnohým nevoní a některým lidem s ořechovými alergiemi nedělá dobře.
Verze natur je pevnější, verze ultra je měkčí a obě jsou použitelné, pokud vám voní.
U bambuckého másla je normální, že po čase se změnami teplot se v krému se objeví drobná krupička. Je to jen vada na kráse, krém se nezkazil a malé hrudky snadno rozetřete.
Další rostlinné máslo je máslo mangové. Je skvělé na hojení rozpraskané pokožky a nejsou na něj alergické reakce.
Není sice nadupané živinami a vitaminy, jako máslo nerafinované bambucké, ale je naše velmi oblíbené a v krému nedělá krupičku.
Exotické máslo kokum, nemá žádnou výraznou vůni, je měkké, vytváří na pokožce sametový pocit a zároveň je nejméně mastné.