Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Recept na deodorant
Nejobyčejnější recept na domácí deodorant, který jsme si vyrobily před lety a první dny z něj byly nadšené, je kokosový olej + jedlá soda + pár kapek tea tree. Ajajaj, a jaký se nám v podpaží po pár dnech objevil ekzém a asi tušíte, jak špatně se ekzém v podpaží hojí. Jedlá soda funguje výborně (i do tohoto receptu ji můžete přidat až půl kávové lžičky), zabraňuje zápachu, ale pro atopiky ji opravdu nedoporučujeme. Hledaly jsme, čím jedlou sodu nahradit a oxid zinečnatý se nám jeví jako skvělá alternativa. Bohužel umí udělat bílý flek na tmavém oblečení, proto jej kombinujeme ještě s dalšími prášky: škrobem, který natahuje vlhkost a křemelinou, která funguje antibakteriálně, takže zmírňuje zápach potu.
Výrobek vydrží klidně rok i víc, podle trvanlivosti nejkratší použité ingredience, deodorant nemusíme nijak konzervovat, ani jej nemusíte skladovat v lednici.
Recept na domácí přírodní deodorant 30 ml
6 g včelího vosku (nebo veganského kandelilového vosku)
6 g bambuckého nebo mangového másla (více o rostlinných máslech najdete níže v Mazaných tipech)
11 g kokosového oleje
4 g mandlového oleje (nebo jiného rostlinného oleje, pokud máte alergie, bude pro vás vhodný hroznový nebo jojobový olej)
5 g křemeliny, škrobu arowroot nebo oxidu zinečnatého (pro ideální vlastnosti deodorantu přidáváme 1,7 g od každého prášku)
10 – 15 kapek esenciálního oleje (levandule, tea tree, šalvěj muškátová, další tipy najdete v Mazaných tipech níže)
2 ks obal na deodorant 15 ml, obal na krém 30 ml, hliníkový obal, zavařovačka
(pokud používáte prázdný obal od deodorantu, prohlédněte si vnitřek obalu, zda do něj můžete nalít tekutou směs a nevyteče to všude, pokud jsou v platformě na vysouvání deodorantu díry, dobře nám posloužily plátky včelího vosku na utemování)
Co budete potřebovat
Malý hrnec a malou nerezovou misku na vodní lázeň (nebo pořídíte v domácích potřebách)
Lžičku, stěrku a utěrku
Nádobí, které budete používat by mělo být čisté a hlavně suché, můžete i vydezinfikovat vysokoprocentním lihem a otřít ubrouskem
Postup
Připravte si vodní lázeň: do hrnce nalijte trochu vody a dejte ji ohřívat.
Až se voda začne vařit, ztlumte ji na minimum a položte do hrnce misku.
Do misky dejte tavit vosk a rostlinné máslo dle vašeho výběru.
Až budou ingredience roztavené, přidejte rostlinné oleje (kokosový a mandlový), ty se již nemusí dále tavit a zahřívat, proto je přidáváme skoro nakonec.
Do tekuté směsi vmíchejte vybrané prášky, my dáváme 1:1:1 křemeliny, škrobu arowroot a oxidu zinečnatého a dobře zamíchejte.
Pokud jste se rozhodli používat esenciální olej, nakapejte 10 – 15 kapek (více kapek nedoporučujeme, ať to nepálí na oholené kůži) a naposledy zamíchejte.
Sundejte misku z vodní lázně, otřete utěrkou spodek misky od vysrážené vody, aby vám nestekla do obalu, kde by se mohla kazit.
Přelijte směs do připraveného obalu. Pokud děláte větší množství deodorantu, než uvádíme v receptu, doporučujeme dát alespoň na 15 minut do ledničky, aby všechny ingredience ztuhly najednou a nevytvořily se hrudky.
A domácí deodorant je hotový!
Konzistence
Konzistenci deodorantu můžete upravovat dle potřeby, více včelího vosku vytvoří tužší deodorant a naopak. Z kelímků na krém nebo z malých zavařovaček aplikujeme malé množství deodorantu do podpaží prstem. Deodorant obsahuje rostlinné máslo a oleje, může zanechat mastný flíček na oblečení, který snadno vyperete, popřípadě vám pomůže předeprání flíčku žlučovým mýdlem nebo mýdlem na praní z kokosového oleje.
Mazané tipy
Esenciální oleje vhodné do deodorantu
Do deodorantu většinou volíme esenciální oleje, které mají antibakteriální účinky, aby nejen při našem pocení voněly, ale také zabraňovaly rozkladu bakterií a tím pádem klasickému zápachu potu. Z našich oblíbených je to levandule, tea tree, šalvěj muškátová.
Můžete se rozhodnout, že dané esenciální oleje vynecháte nebo nakombinujete s esenciálním olejem, který milujete, např. Geránium, směs esenciálních olejů Tantra, směs esenciálních olejů jasmínu a pomeranče Radost ze života, cedr apod. Vždy vybírejte esenciální oleje, které snese jemná kůže (oholeného) podpaží. Lemongrass, citron, pomeranč (je potřeba vyzkoušet, třeba vám bude sedět), mandarinka (je potřeba vyzkoušet, třeba vám bude sedět), limetka, máta to zrovna nebudou. A nezapomeňte si zkontrolovat kontraindikace vybraných esenciálních olejů, zda je můžete použít. Např. levandule není vhodná v prvním trimestru těhotenství a šalvěj muškátová má také zajímavé kontraindikace.
Rostlinná másla
Máslo bambucké dezodorované, je to nejčastěji používané máslo v kosmetice.
Je dostupné v rafinované variantě (dezodorované = zbavené vůně), což je oblíbené do tělových krémů a balzámů na rty.
Bambucké máslo nerafinované má přirozenou vůni, která mnohým nevoní a některým lidem s ořechovými alergiemi nedělá dobře.
Verze natur je pevnější, verze ultra je měkčí a obě jsou použitelné, pokud vám voní.
U bambuckého másla je normální, že po čase se změnami teplot se v krému se objeví drobná krupička. Je to jen vada na kráse, krém se nezkazil a malé hrudky snadno rozetřete.
Další rostlinné máslo je máslo mangové. Je skvělé na hojení rozpraskané pokožky a nejsou na něj alergické reakce.
Není sice nadupané živinami a vitaminy, jako máslo nerafinované bambucké, ale je naše velmi oblíbené a ve výrobku nedělá krupičku.
Exotické máslo kokum, nemá žádnou výraznou vůni, je měkké, vytváří na pokožce sametový pocit a zároveň je nejméně mastné.