Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Úklid domácnosti tipy a triky
Shrnuly jsme pro vás tipy, čím doma uklízíme.
Protože jsme toho vyzkoušely hodně, podělíme se v dalším příspěvku i o nepovedené pokusy a čemu se raději vyhnout, protože ne každá zaručená rada nám úklid usnadnila.
Pokud máte citlivou kůži nebo atopický ekzém, určitě naše tipy oceníte. Aby se vám v gumových rukavicích nezapařily ruce, můžete si koupit bavlněné rukavičky, které seženete v pracovních oděvech za dvacku, a použít je jako vložku do gumových rukavic (o trochu větších, než jste zvyklí).
Co je dobré mít doba v zásobě po ruce
Jedlá soda = Soda Bicarbona (a není stejné jako soda na praní)
Doporučuje deset z deseti Lišek Mazaných.
Jedlá soda je abrazivní: používáme ji jako čisticí písek při mytí umyvadla, vany i dřezu, aniž by povrchy poškrábala. Nanesete na houbičku a drhnete. Často v kombinaci s pěnivým čisticím prostředkem.
A teď to přijde: v žádném případě nedoporučujeme na mytí kuchyňských ploch, kachliček v kuchyni, lednice zvenku, ani zevnitř, prostě nic, co nemůžete opláchnout proudem vody. Po zákroku jedlou sodou vaše kuchyň bude plná bílých šmouh a budete to leštit a omývat ještě dlouhé hodiny.
Jedlá soda skvěle pohlcuje pachy: máme ji nasypanou v malé zavařovačce v lednici a ve skříňce s odpadkovým košem a jednou za čas vyměníme.
Můžete s ní zasypat zvratky: zvířecí, dětské, opilecké na koberci, bude se vám to lépe uklízet a nebude to tak smrdět.
Používáme ji na namáčení: špinavého prádla, v budoucnu třeba i nevoňavých dětských plen.
V kombinaci s octem čistí odpady (umyvadlo, vana, dřez).
Ocet
Další klasika eko zeleného non-toxic úklidu.
Ocet dezinfikuje: používá se na čištění toalety, sprchových koutů (rozpouští usazeniny vody na sklech sprchových koutů), kuchyňských prkének a mytí lednice.
Ocet leští: do poslední oplachové vody na mytí oken cvrnkněte trochu octa a uvidíte, jak krásně se vaše okna budou lesknout. Využijete i při mytí zrcadel.
Ocet reaguje s jedlou sodou: pění, pění, pění, jak hrnečku vař. Díky tomu vyčistíte odpady v umyvadlu, vaně i ve dřezu. Nasypte tam půl hrnku jedlé sody, zalijte půl hrnkem octa a nechce šumět. Nakonec propláchněte horkou vodou. Když to nepomůže, můžete zkusit ještě perkarbonát sodný, viz. níže.
Ocet místo aviváže: ano, ano, to jste určitě už slyšeli. Do přihrádky na aviváž v pračce dáte dáte trochu octa, trochu vody a můžete přidat pár kapek esenciálního oleje. Ocet v závěru praní vymyje zbytky pracího prášku z prádla a vyčistí i vaši pračku. Jestli to smrdí? Někomu to nevoní, když vyndá prádlo z pračky, ale uschlé prádlo není cítit. Ocet vás neláká nebo by to nešlo pod nos členům domácnosti, máme recept na máchadlo i z pachově neutrální kyseliny citronové.
Ocet s vůní citrusů: oblíbený DIY recept – nacpi slupky od citronů, pomerančů a grepů do zavařovačky, nechej několik týdnů macerovat, slij např. do rozprašovače a máš báječný voňavý ocet. Má to jeden háček. Kůru z bio citronů a pomerančů člověk spíš využije do pečení a z konvenčně ošetřených citrusů moc eko čisticí prostředek mít nebudete :(.
Kyselina citronová
Odstraňuje vodní kámen: nasypeme do rychlovarné konvice 1 – 2 lžíce, zalijeme vodou, necháme projít varem a půl hodiny odstát. Potom vylijeme, ať si z toho neuděláme čaj. Vnitřek konvice vypadá jako nový.
Stejně tak čistíme hrnce z kurzů, které používáme na vodní lázeň a na dně je vodní kámen.
Rozmícháme lžíci kyseliny citronové v teplé vodě a dáme do rozprašovače nebo jen houbičkou naneseme na vodovodní baterie (na hliníkové ne) a skla sprchových koutů. Necháme působit a potom houbičkou smyjeme.
Na vodovodní baterie funguje stejně vypuchovat je rozkrojeným citronem.
Vyrábíme z ní máchadlo (věc místo aviváže),
přidáváme do prášku do myčky.
Perkarbonát sodný
Bělící prášek na praní a máčení bílého prádla.
Je to obohacená prací soda obohacená kyslíkem. Při aktivaci teplou vodou se uvolňuje kyslík a tvoří peroxid vodíku, který má bělicí (rozjasňuje zašlou bílou barvu, prevence šednutí prádla) a dezinfekční účinky. Perkarbonát sodný se za velkého šumění a pěnění rozkládá na sodu, vodu a kyslík, takže je biologicky zcela odbouratelný a skvěle vychází i s čističkou vody nebo septikem.
Ucpaný odtok umyvadla, vany, dřezu: nasypeme od oka perkarbonát a zalijeme horkou vodou (ne úplně zrovna 100°C, ať to plastový odtok vydrží). Je to účinnější než jedlá soda + ocet a milionkrát bezpečnější než “krtek,” což je hydroxid sodný a louh se dost toxický.
Zašlá sláva nerezových sítek na čaj: do dřezu dáme hrneček, do hrnečku lžičku perkarbonátu sodného a sítko na čaj, které chceme vyčistit, zalijeme horkou vodou (klidně 100°C). Reakce je bouřlivě pěnivá a když bobublá, vytáhneme sítko jako nové. S hliníkovými to nedělejte.
Líh
Vysokoprocentní líh máme rády.
Vyrábíme si z něj univerzální čistič, dezinfekci na ruce, čistíme nástroje během výroby domácí kosmetiky a po výrobě díky němu zase všechno odmastíme, včetně kliky od dveří kuchyně.
V lihu se rozpouští esenciální oleje, což využíváme při výrobě bytových i osobních vůní.
Esenciální oleje
Nejen že krásně voní, ale řada z nich má antibakteriální a antivirotické účinky a k úklidu přímo vybízí.
Nejoblíbenější do úklidových prostředků a bytových vůní je citron, grep, lemongras, pomeranč, levandule, rozmarýn, borovice nebo směs esenciálních olejů Radost ze života (jasmín a pomeranč), Tantra (kananga vonná, pomeranč, skořice…).
Esenciálními oleji můžete ovonět dezinfekční čistič na celou domácnost, který se vyrábí stejně jako bytová vůně do rozprašovače,
máchadlo (věc místo aviváže),
vyhlásit válku mracencům i molům,
ovonět vodu, kterou vytíráte podlahu, lednici nebo kuchyňské skříňky (nejdřív esenciální oleje napapejte a zamíchejte se lžící lihu, ve vodě by se nerozpustily),
nakapat na porézní keramickou destičku a dát do skříně na provonění prádla (např. střep z neglazovaného květináče nebo vaše keramické výtvory),
a málem bych zapomněla na aromalampy a difuzéry.
Houbičky, hadříky a kartáče
Existují alternativy plastových houbiček na nádobí, které vydrží krátce a začnou smrdět.
Na mytí nádobí jsme si oblíbily nastříhané lufy (vnitřek jednoho druhu tykve), které mají už provázek od výrobce nebo si jej tam provlíknete samy. Po každém mytí je potřeba ji zavěsit, na háček, na kohoutek, aby mohla vyschnout a neválela se ve dřezu. Když se o ní budete takto starat, vydrží vám klidně půl roku a pak jí můžete pohodit na kompost nebo jen tak do přírody, rozloží se. Lufa má složitou strukturu, proto je lepší nejdřív talíře se zbytky jídla opláchnout vodou nebo umýt kartáčem na nádobí.
Kartáč na nádobí s rukojetí naše atopické ruce šetří, protože je nemusíme máchat ve vodě. Je dřevěný, proto jej opět nenechávejte ve dřezu, ale zavěste a nepokládejte na linku štětinami nahoru, to by špatně usychal a začal by vám plesnivět. Má vyměnitelnou hlavici.
Na připáleniny máme kokosovou drátěnku a jedlou sodu, na vysoké skleničky, zavařovačky a cestovní lahve na vodu používáme kartáč na sklenice.
Na stírání linky a stolu nepoužíváme barevné plastové čtverečky, ale pratelné žínky z bio bavlny, které pereme ne 60°C a fleky předepereme žlučovým nebo veganským mýdlem.
Na mytí umyvadla a vany používáme lufu, druhý kartáč na nádobí nebo jen jeho hlavici někdo má oblíbený kartáček na ruce. Záchod umyjeme lufou nebo žínkou (jinou než na kuchyňskou linku).
Všechny pomocníky máme rády, nenecháváme je nikde plesnivět, dělají nám radost dlouhé měsíce a jsou pěkné i na pohled, což pro nás také není zanedbatelné :).